Nagrody Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC 2025

02.04.2025

W sobotę, 29 marca, odbyła się wyjątkowa gala, podczas której ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC. To coroczne wydarzenie stanowi doskonałą okazję do uhonorowania twórców filmu za ich nieoceniony wkład w polską kinematografię. W tym roku nagrody przyznano w trzech kategoriach, a także wręczono Nagrodę Specjalną oraz Nagrodę za Całokształt Twórczości.

Galę prowadziły Anna Rzepka i Zuzanna Kernbach, na co dzień operatorki i członkinie PSC. W wystąpieniu inauguracyjnym Piotr Śliskowski, prezes Polish Society of Cinematographers, zwrócił uwagę na znaczenie jedności oraz potencjału, które przynosi zjednoczone środowisko filmowe. Jako Partnerzy Gali oraz PSC w pełni się z tym zgadzamy i dlatego chętnie wspieramy stowarzyszenie oraz wydarzenia tak istotne dla branży filmowej.

W kategorii najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego triumfował Łukasz Żal za swoje znakomite zdjęcia w filmie „Strefa Interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. To już trzecia nagroda PSC dla tego utalentowanego operatora ( „Zimna Wojna” (2019) oraz „Ida” (2014) w duecie z Ryszardem Lenczewskim). W tej samej kategorii nominowane były również filmy: „Biała Odwaga” (autor zdjęć: Marcin Koszałka), „IMAGO” (Tomasz Naumiuk), „Kobieta Z…” (Michał Englert) oraz „Kos” (Piotr Sobociński Jr).

W tym roku po raz pierwszy w historii Nagrody PSC przyznano wyróżnienie ex aequo w kategorii Najlepsze Zdjęcia do Filmu Dokumentalnego. Laureatkami zostały Zuzanna Zachara-Hassairi za film „Las” oraz Aliaksandr Tsymbaliuk za zdjęcia do „Koka” (Studio Munka).

W kategorii za najlepsze zdjęcia do odcinka serialu nagrodę odebrał Maciej Sobieraj, który wyróżnił się pracą nad szóstym odcinkiem „Rojst Milenium” (reżyseria Jan Holoubek).

Nagroda Specjalna PSC przyznawana jest twórcom, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju sztuki filmowej. W tym roku wyróżniono Wojciecha Żogałę, cenionego scenografa, który stworzył niezapomniane wizje w takich filmach jak „EDI”, „Bogowie” czy „Człowiek z magicznym pudełkiem”.

Tegoroczną Nagrodą PSC za Całokształt Twórczości uhonorowano Arkadiusza Tomiaka, uznanego za jednego z najwybitniejszych operatorów. Jego dorobek obejmuje filmy takie jak „Daleko od okna”, „Statyści”, „Masz na imię Justine”, „Dziewczyna z szafy”, „Karbala”, „Obława” i czekająca na premierę „Pani od Polskiego”. W laudacji podkreślono jego pasję i wpływ na polskie kino: „Dziękujemy za każdy kadr, za każdą opowieść napisaną przez Ciebie światłem”. Nagrodę odebrała żona Arkadiusza, Agnieszka Tomiak, w towarzystwie córki. Arkadiusz dołączył tym samym do grona wybitnych laureatów, wśród których znajdują się takie legendy jak Jerzy Wójcik czy Sławomir Idziak.

W sobotni wieczór mieliśmy również przyjemność obejrzeć wystawę „One Shot” autorstwa Piotra Kucia. Bohaterami projektu są operatorki i operatorzy obrazu filmowego zrzeszeni w PSC — „Artyści obrazu, zwykle ukryci za kamerą, tym razem stają przed obiektywem, oddając kontrolę nad światłem i kompozycją fotografowi”.

XIII Gala Rozdania Nagród PSC dla Najlepszych Polskich Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych była nie tylko podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć, ale także zachętą do dalszej pracy nad rozwojem polskiej kinematografii.

1
2_Łukasz Żal_Strefa Interesów_Fot. Karol Samborski
3_Maciej Sobieraj_Rojst MIlenium_Fot. Karol Samborski
4_Zuzanna_Zachara_Hassairi_LAS
5_Nagroda Specjalna_Wojciech Żogała_Fot. Karol Samborski
6
7
8
9
10
11
previous arrow
next arrow